Skip to content

Metoda oszustwa na policjanta nadal popularna

Komenda Wojewódzka Policji w Wielkopolsce ostrzega obywateli przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze podszywając się pod policjantów, prokuratorów i innych urzędników. Oszuści podają się za pracowników komisariatu policji, prokuratury lub bazy wojskowej i twierdzą, że ofiara brała udział w jakimś nielegalnym procederze. Proszą o podanie danych osobowych, a następnie przekonują ofiarę do zapłacenia grzywny lub zaoferowania swoich oszczędności jako zabezpieczenia w zamian za zwolnienie z więzienia.

Niestety, ten rodzaj oszustwa nie jest nowy. Zawsze istniało w takiej czy innej formie – i zawsze skutecznie wyłudzało od ludzi pieniądze.

Dobra wiadomość jest taka, że przestępcy ci są często łapani, ponieważ ktoś wcześnie wpada na ich trop i pomaga nam położyć kres ich schematom, zanim zdążą się rozpocząć. Tym razem 72-letnia mieszkanka powiatu przeworskiego przekazała 40 tysięcy złotych oszustom podającym się za amerykańskich żołnierzy, którzy potrzebowali pomocy w powrocie do domu!

W czwartek 72-letnia mieszkanka powiatu białostockiego straciła 40 tys. zł po tym, jak została oszukana przez osobę, która zadzwoniła na jej telefon stacjonarny i podała się za jej siostrzenicę. Osoba dzwoniąca twierdziła, że uczestniczyła ona w wypadku drogowym i musi wpłacić kaucję, aby uniknąć kary więzienia. Następnie inna kobieta, podająca się za policjantkę, odebrała telefon i kazała jej przekazać kurierowi umówioną kwotę.

Policja przestrzega przed przekazywaniem jakichkolwiek pieniędzy lub innych wartościowych rzeczy osobom obcym, które przychodzą do domu lub dzwonią, podając się za członków rodziny, znajomych lub pracowników różnych instytucji. Przypominamy również, że policjanci nigdy nie proszą nikogo o pieniądze. Nie proszą też o przekazanie pieniędzy, przelanie ich na konto czy pozostawienie w umówionym miejscu.

Infolinia policji działa i udziela odpowiedzi na pytania odnośnie domniemania popełnienia przestępstwa.

5 komentarzy

 1. Darek
  17 maja 2022 @ 11:55

  Dziękuję za rady! Naprawdę je doceniam.

  Wygląda na to, że robili to już wcześniej także innym ludziom, ponieważ proszą nas o wpłacenie pieniędzy z góry, zanim zaczniemy tam pracować. Nie uważam, że to jest w porządku, gdy firmy żądają od swoich pracowników pieniędzy z góry. Jeśli ktoś ciężko pracuje, powinien otrzymywać na tyle dobre wynagrodzenie, aby nie musiał się martwić o płacenie rachunków czy kupowanie artykułów spożywczych.

 2. Wiktoria
  17 maja 2022 @ 11:56

  Cześć wszystkim,

  Chciałam tylko podziękować za rady i wskazówki, jak uniknąć oszustwa. Czytałam komentarze i są one bardzo pomocne!

 3. Grzesiek
  17 maja 2022 @ 11:58

  Istnieje wiele sposobów na uniknięcie oszustwa, ale jedną z najważniejszych rzeczy jest pamiętanie, że nie jest się ekspertem. Nie wiesz wszystkiego. Nie szkodzi, jeśli nie jesteś czegoś pewien – jest bardziej prawdopodobne, że ktoś inny był już w Twojej sytuacji i może mieć dla Ciebie radę.

 4. Igor
  17 maja 2022 @ 11:59

  Dużo analizowałem ten temat i myślę, że najlepszym sposobem na uniknięcie oszustwa jest zwracanie uwagi na to, z kim się rozmawia.

  Na przykład, jeśli ktoś twierdzi, że jest z firmy, ale jego e-mail nie ma logo firmy ani słowa “newsletter” w temacie, może to być sygnał ostrzegawczy. W takiej sytuacji po prostu zadzwoń lub wyślij wiadomość bezpośrednio ze strony internetowej firmy (a jeszcze lepiej sprawdź jej konta w mediach społecznościowych).

 5. Dawid
  17 maja 2022 @ 12:03

  Chciałam podziękować za wasze rady. Rozmawiałem o tym z przyjacielem i powiedział mi, że miał podobne doświadczenie. Próbowali uzyskać pomoc z zadłużeniem na karcie kredytowej, więc zwrócili się do kogoś, kto twierdzi, że jest ekspertem w tej dziedzinie – ale okazało się, że to zwykły oszust, który próbuje wyciągnąć od nas pieniądze.

Dodaj komentarz