Skip to content

Na czym polega gotowość szkolna?

Pójście po raz pierwszy do szkoły to wielkie wydarzenie w życiu malucha, a także ogromne przeżycie dla jego rodziców. Ten moment to zazwyczaj nieustanne przeplatanie się radości, stresu i niepokoju, czy maluch na pewno sobie poradzi. Jest to przecież całkowita zmiana w codziennym funkcjonowaniu – pojawiają się nowe obowiązki, zupełnie nowe trudności i wyzwania do pokonania. Dziecko musi też codziennie mierzyć się z nowymi sytuacjami społecznymi, odnaleźć się wśród rówieśników. Aby poradzić sobie w nowych okolicznościach, musi wykazać się odpowiednią dojrzałością, która bywa określana jako gotowość szkolna.

Informacja o gotowości szkolnej obejmuje ona także umiejętności społeczne, jak i poznawcze, takie jak rozumienie emocji i nauka zabawy z innymi dziećmi.

Co to znaczy? Gotowość szkolną można zdefiniować jako zdolność dziecka do radzenia sobie ze wszystkimi rodzajami aktywności, które mają miejsce w godzinach szkolnych: od samodzielnych zadań związanych z nauką aż po pracę w grupie i interakcje z dorosłymi. Dziecko musi nauczyć się korzystać z różnych materiałów (papier/ołówek/książki), jak komunikować się z innymi, aby rozwiązywać problemy i z powodzeniem wykonywać zadania. Musi wiedzieć, jak wchodzić w interakcje z rówieśnikami bez odczuwania dyskomfortu lub niepokoju (np. gdy było zastraszane).

Rozpoczęcie nauki w szkole to jeden z najbardziej przełomowych momentów w życiu dziecka. Wiąże się nie tylko ze zmianą sposobu codziennego funkcjonowania, ale także z koniecznością dostosowania się do nieznanych dotąd wymagań i oczekiwań, a także szeregu sztywnych reguł. W porównaniu z dość luźnymi zasadami panującymi nie tylko w przedszkolu, ale i jeszcze w zerówce, pójście do szkoły jest więc przejściem do zupełnie innego świata.

Jest to zatem ogromny stres nie tylko dla młodego ucznia, ale również dla jego rodziców. Pojawia się wiele pytań i wątpliwości, czy nasza pociecha odnajdzie się w środowisku szkolnym. Jacy będą jego nowi koledzy z klasy? Jak będzie się z nimi dogadywał? Czy będzie w stanie sprostać wszystkim nowym zadaniom? A przede wszystkim: Czy będzie się wystarczająco dobrze uczył?

Wszystkie te pytania mogą wywołać duży niepokój zarówno u rodziców, jak i u dzieci – zwłaszcza, że większość dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej ma już pewne doświadczenia ze szkołą. Aby nie czuły się w nowej szkole zagubione lub zdezorientowane, ważne jest, aby zarówno rodzice, jak i nauczyciele wspierali się wzajemnie w przeprowadzaniu dzieci przez ten etap przejściowy w nieznanym środowisku.

3 komentarze

 1. Henryk
  13 lipca 2022 @ 14:43

  Dobrze, że są te informacje o gotowości szkolnej, cieszę się z tego, już wiem, że każde dziecko będzie odpowiednio przygotowane do pobytu w szkole.

  Wiem, że ten kurs pomoże mi przygotować moje dziecko do pierwszego dnia szkoły i sprawi, że będzie ono gotowe do nauki.

 2. Jacek
  13 lipca 2022 @ 14:44

  Dobrze, że ta informacja jest dostępna, bo pokazuje, że rodzice, nauczyciele i administratorzy współpracują ze sobą, aby przygotować dzieci do szkoły.

  Myślę, że jest to świetny sposób, aby uczniowie przygotowali się na to, co będzie dalej, a także pomaga im poczuć mniejszy strach przed rozpoczęciem szkoły.

 3. Kajetan
  13 lipca 2022 @ 14:46

  Dzięki temu wiem, że każde dziecko będzie dobrze przygotowane do szkoły. Uważam, że to ważne, aby wiedziało, w co się pakuje.

Dodaj komentarz